Martin Benc testuje Montane na čundrech i dálkových trecích

27. června 2025

Martin Benc testuje Montane na čundrech i dálkových trecích

Jestli se taky nemůžete dočkat dalších výprav a neustále ladíte výbavu k dokonalosti, jste tu správně. Chcete tričko, ve kterém budete vypadat civilizovaně i po pár dnech na trailu? Kalhoty, které se hýbou s vámi? Péřovku lehčí než větrovka? Nebo batoh, co se přizpůsobí vaší postavě a tempu?

Otestoval jsem čtyři kousky od Montane, které se mnou přežily víkendové čundry a teď se chystají i na náročnější treky na Islandu a ve Švédsku. Přečtěte si, co obstálo v terénu a co bych doporučil radši vyměnit.

Montane Alhena T-Shirt

Pánské tričko s příměsí merina        

U triček toho v zásadě člověk už moc nevymyslí. Jasně, výrobci se budou předhánět v použitých materiálech s ohledem na funkčnost, ekologii a další parametry, reálně ale člověk spíše rozdělí trička na špatný a dobrý, případně na merino a syntetiku. Jinak tomu nebude ani u nového trika od Montane – Alhena.

V první řadě je nutné si říct, na co je tohle triko vhodné. Civilnější vzhled ho předurčuje převážně cestovatelům. Na omak se jedná o příjemné triko spíše merinového charakteru, ale nenechte se zmást. Složení uvádí výrobce následující: Drirelease WOOL, 84 % polyester (recyklovaný), 11 % vlna (merino), 5 % elastan. Popravdě mě to dost zaskočilo, protože triko má spíše i po funkční stránce právě blíž k vlně než k syntetice. Je příjemné na těle a neelektrizuje, také po víkendovém čundru zůstane bez většího zápachu, pokud používáte deodorant. Naopak co se týče schnutí, například s řadou Dart Nano se nemůže rovnat – bude podstatně pomalejší.

I z tohoto důvodu bych ho nedoporučoval na běh, ale spíše na cestování a treky v chladnějším počasí, respektive od brzkého podzimu do pozdního jara. U mě bude tvořit nedílnou součást výbavy právě na cesty na start trailů, na zastávky ve městech a prostě tam, kde si chce člověk na hiku připadat trošku víc „lidsky“.

Montane Dynamic Lite Pants

Pánské strečové turistické kalhoty         

Osobně nejsem moc fanoušek kalhot na klasické knoflíky v pase v kombinaci s páskem. Důvody to má dva – ten první je větší riziko poškození (než u strečového pasu čistě na gumu a šňůrku). Druhým důvodem je nepohodlí. Tady je to hodně subjektivní, ale někdy může pásek v případě zapnutého bederáku překážet. Také pokud máte nějaké to kilo navíc, nemusí být vždy příjemný.

Montane to ale u těchto kalhot vyřešil skvěle. Knoflíky tam jsou dva a navíc se jedná spíše o nacvakávací klipy. Pokud by tedy jeden selhal, furt to ustojí ten druhý. Pásek formou kovové spony, která se jen zahákne, je téměř nerozbitelný.

Nejvíc ale oceňuji pohodlí. O tom, že na sobě máte kalhoty, chcete vědět jen v případě, kdy jde do tuhého. Za normálních okolností je nechcete řešit. A to je přesně tenhle případ. Užší střih zaručí, že ve větru nevlají jak sparťanská vlajka, zároveň ale díky flexibilitě materiálu budete mít s trochou nadsázky elasťáky. Ničím nebráněný pohyb doplňují ještě dostatečně široké nohavice pro lehčí pohorky (zimní sněhule do nich asi nenacpete).

Za mě se jedná o velice podařený kousek, který využívám především na víkendové čundry, kde neřeším každý gram.

Montane Alpine 850 Nano Hoodie

Pánská ultralehká péřová bunda s kapucí         

Kousek pro totální ultralighťáky. Váha 225 gramů (velikost M) předurčuje tuto bundu do vybavení každého, kde váha hraje roli. 60 gramů husího peří 850 cuin a Pertex Quantum Eco – zde už parametrově v oblasti kvality materiálů asi nemá cenu hledat nic lepšího.

Bunda nemá žádné stahovací prvky, ani v pase, ani u kapuce. Vše je řešeno elastickým lemem, který ale sedí dobře. Oproti jiným kouskům z dílny Montane je potřeba počítat s upnutějším střihem (Trim Fit), který ne každému bude vyhovovat. Respektive je dobré si bundu zkusit a případně sáhnout po větší velikosti, jako jsem to udělal já. Pak už není žádný problém.

Teplotně za mě snese bunda i teploty lehce pod bodem mrazu, ale doporučil bych ji spíše od jara do podzimu. Pokud počítáte s náročnějšími a časově delšími výpravami, sáhl bych po teplejší ségře Alpine 850 Lite, která mi dělala společnici na Continental Divide Trailu a zažili jsme spolu příjemné večery.

Montane Trailblazer 32

Batoh na výlety do hor a vícedenní treky 

Legendární řada batohů, která v minulosti byla vstupenkou do světa ultralightu. Především cena neměla konkurenci, ale ruku na srdce, řada věcí nebyla úplně dotažena do konce. Tato novější verze už je ale jiná pohádka. Cena sice narostla, ale změnily se i použité materiály a například mnohdy proklínané boční kapsy už tady problém nedělají a v pohodě z nich vyndáte láhev s vodou.

Co mě však nejvíce překvapilo, byla velikost batohu. Upřímně se jedná spíše o menších 32 litrů, kde se do celkového počtu pravděpodobně počítá každá kapsa. A tady vyvstává otázka, pro koho tento batoh bude finálně určen.

Na víkendový čundr se do něj sbalíte, ale je potřeba mít hodně odladěnou výbavu. I z tohoto důvodu bych příště sáhl po větší 44litrové verzi. 

Třicetdvojka tak bude ideální spíše na přeběhy hor, kdy potřebujete, aby batoh pevně seděl na zádech a chcete mít vše po ruce. Zároveň se bude jednat spíše o jednodenní záležitost třeba v zimním počasí, kdy už klasická běžecká vesta nepojme objemnější péřovku či další kousky výbavy. Ideální bude také na různé závody typu Adventure race, kde se očekává i dobrá mechanická odolnost.

Batoh má velkou výhodu v nastavitelnosti zad i designu. Jedním slovem to může být rodinný batoh, který využije 190 centimetrový čahoun, ale i drobnější dívka. Byť existuje i ryze dámská verze. Pokud tedy volíte rychlejší pohyb v horách a nepočítáte, že potáhnete stan či dvoukilový spacák, určitě stojí Traiblazer 32 za zvážení!


„Chcete si na víkend odskočit z Brna do přírody, užít si výhledy a večer posedět u ohně?

Mám pro vás tip na trasu, která splní všechno — od krásné krajiny až po buřty u krytého ohniště.“ 

Víkendový výlet kousek za Brnem, kde na vás čekají krásné vyhlídky na Oslavu a Jihlavu a přístřešek s možností opéct si buřty u krytého ohniště, doporučuji kouknout na tuhle trasu: https://mapy.com/s/reterasaku

Pokud se chcete dozvědět více o Martinovi nebo Kubovi z @dvanatahu, pak vybíráme z článků v našem Maglajzu:

Dva na tahu po skotských barech

Distance necelých 160 kilometrů nádhernou severskou krajinou může zpočátku budit respekt, pravda je ale taková, že tento trek nenabídne žádné drsné technické úseky a může se na něj vydat víceméně každý. Naopak ale nabídne poměrně dost civilizace, silnice budete lemovat každý den a na pivo se také čas najde. A tady se možná dostáváme k největší výzvě celého zájezdu - neopít se hned ze startu a nevrátit se domů zadlužený s výhružnými dopisy od skotské mafie.        

Když to nevyjde podle plánu

Tento článek nebude o dvou hrdinech, kteří slavnostně došli až k Rudému moři. Tento článek bude o prohře, ale zároveň i novém začátku, o kamarádství a o tom, že ne vždy jde vše podle plánu, ale je potřeba se z toho ponaučit.  

Expedice Mrož

Polární výpravy nás lákaly odjakživa, ale v -20C už výbavu neojebeš. Musíš mít nadupaný spacák, karimatku, ale i pořádnou bundu, boty atd. Naštěstí se nám díky spolupráci s Montane a Thermarest otevřely nové dveře a pořízení ryze zimních kousků už nehrálo tak velkou překážku. Podzimní Jordánsko nám slušně nakopalo zadek, a tak byl nejvyšší čas na nápravu. Do veder jsme se tentokrát ale už nehrnuli, naopak... přišla doba ledová a to pořádná. Teda... aspoň jsme v to doufali.

Dvanatahu

Martin Benc a Jakub Jonáš, "dvanatahu", kteří sami o sobě říkají, že jsou "dva moravští alkáči na cestě za věčnou slávou". Co mají za sebou? Dva kamarádi, jedno velké přátelství a nově ambasadoři značky Montane.

← Zpět na seznam článků