BIKEPACKING – nový směr cykloturistiky

23. května 2023

BIKEPACKING – nový směr cykloturistiky

Bikepacking je nový zajímavý typ cykloturistiky, který kombinuje to nejlepší z horských kol se základními principy cestování na dlouhé vzdálenosti po silnicích. Zatímco tradiční silniční cykloturistika sestává z jízdy většinou po zpevněných cestách a cyklostezkách, bikepacking je převážně jízda na kole v terénu po polních nebo štěrkových cestách a single trecích.

Zatímco silniční cyklisté obvykle vozí své věci ve vozíku za sebou, nebo v sadě brašen připevněných k nosičům namontovaným na předním a zadním rámu jejich jízdních kol, bikepackeři vozí své věci v malých rámových kapsách, které jsou připevněny na řídítka, rám a/nebo vidlice. Balení tímto způsobem vám umožňuje jezdit na kole po nerovném terénu, aniž by vaše věci při jízdě poskakovaly nebo úplně spadly z vašeho kola.

Co na bikepacking potřebujete?

Začít s bikepackingem je snadné, protože k tomu, abyste mohli začít, nepotřebujete mnoho. Vše, co potřebujete, je kolo, pár základních brašen na bikepacking, nějaké jídlo, vodu a trasu, kterou hodláte jet.

Na bikepackingu je skvělé to, že můžete použít téměř jakýkoli typ kola. Pokud již máte horské kolo, pravděpodobně je dost dobré i pro bikepacking. Dnes je však na trhu řada různých typů jízdních kol navržených speciálně na bikepacking.

Poté, co si vyberete kolo, je dalším krokem vybavení vašeho kola základními brašnami, které na své cesty budete potřebovat.

Pokud s bikepackingem začínáte, je nejlepší začít jen s brašnou na řídítka a brašnou pod sedlo. Později, budete-li potřebovat více místa, přidejte brašnu dovnitř rámu. Když to nebude stačit pro uložení jídla, oblečení, kempingového vybavení nebo dalších osobních věcí, které si s sebou berete, zvažte přidání brašny na horní rám.

Bikepacking je jiný než jízda na horském kole, protože jízda na horském kole je obvykle něco, co se odehrává v krátkém časovém úseku během 24 hodin, zatímco bikepacking je vícedenní aktivita, která zahrnuje alespoň jednu nebo více nocí s kempováním.

Protože cílem mnoha bikepackerů je dostat se do přírody a cestovat přes oblasti, které jsou vzdálené lidské civilizaci, je kempování skvělý zážitek na cestách.


Pár tipů k vybavení

Kolo už máte, brašny jste si pořídili a co do nich? Zásadní pro bikepacking je hmotnost a sbalitelnost. Na trhu je nepřeberné množství značek a výrobců kempingového vybavení, a může být pro vás docela složité orientovat se v materiálech a technologiích, které vám moderní marketing nabízí.

Základní otázku, kterou byste si měli položit na samém začátku je: Chcete si užívat pohodlí a čas strávený v přírodě a na nějakém tom gramu vám nezáleží, nebo jste lovci kilometrů a gramů a jde vám jen o výkon (nezáleží vám na pohodlí)?

V dnešní době je možné pořídit i pohodlné vybavení v nízké hmotnosti, takže i pohodáři by měli sledovat hmotnost a velikost ve sbaleném stavu. Minimalisté a lovci gramů se naopak mohou dostat na velmi zajímavé hodnoty a objemy jejich vybavení.

Jak budu spát?

Stan je nejobjemnější a nejtěžší část vybavení. Je důležité si rozmyslet, jestli potřebujete komfort v podobě uzavřeného prostoru, který vás ochrání před větrem a deštěm, nebo vám stačí přístřešek v podobě plachty, která je lehká a dá se použít několika způsoby.

Spacák dokáže zabrat hodně místa, pokud si nevhodně vyberete. Záleží na ročním období, ve kterém se chystáte cestovat. Samozřejmě největší dilema je „peří nebo syntetika“. O této problematice již bylo napsáno hodně článků a výběr je na vás. Moderní spacáky jsou teplé, a přitom lehké a sbalitelné do minimálního balíčku.

Podložka má vliv na to, jak kvalitní bude váš spánek. Nejenže vám zpříjemní a změkčí spaní na tvrdém podkladu, ale důležitější funkcí je její tepelná izolace před chladem. Na výběr máte tři typy karimatek: nafukovací, samonafukovací a klasické pěnové. Výhody a nevýhody byly popsány již mnohokrát a informace se dají dohledat i na stránkách vertone.cz. Pro nás bude ovšem nejdůležitější hmotnost a velikost ve sbaleném stavu.


Co s jídlem?

Jídlo je samozřejmě hodně důležité. Na kole v terénu spálíte spoustu kalorií a je potřeba doplňovat energii. Dá se to vyřešit různými způsoby. Na vaší cestě si naplánujete zastávky v restauracích, kde si můžete koupit hotová jídla. Pokud se chystáte pohybovat mimo civilizaci, můžete si energii dobíjet energetickými tyčinkami.

Nejideálnější je stravovat se z vlastních zásob, které ovšem budete muset přepravovat a zaberou poměrně hodně místa ve vašich brašnách. Nejvhodnější variantou je malý plynový vařič s kartuší a nádobou pro ohřev vody, a dehydrovaná strava, kterou stačí zalít a za pár minut máte připravenou gurmánskou pochoutku.

Pitný režim

Voda je asi nejproblematičtější veličina na cestách. Zabere hodně místa a je těžká. Pokud se budete pohybovat v odlehlé divočině bez přírodních vodních zdrojů, budete si muset vodu vézt s sebou. Ideální jsou pitné vaky, které můžete přepravovat v batohu na zádech a cyklo lahve upevněné na rámu kola. Jestliže víte, že v okolí budou přírodní zdroje vody, doporučujeme použít filtrační systémy na vodu, které jsou lehké a snadno sbalitelné.


Doplňky

Lehký pohodlný batoh je skvělý pomocník, do kterého si můžete odkládat vrstvy oblečení, brýle, cennosti a věci, které nechcete nechávat v brašnách na kole. Ty správné batohy jsou vybaveny oddělenou komorou na pitný vak, po stranách a na ramenních popruzích mají lehce přístupné kapsy pro energetické tyčinky a gely, případně vysílačku, nebo mobilní telefon.

Lehká, voděodolná a prodyšná bunda je důležitý pomocník, který vás ochrání před vlhkostí i větrem a poskytne extra ochranu. Dá se srolovat a připnout na řídítka, nebo pod sedlo a je neustále po ruce, když se zhorší počasí.

Máte všechno? Na nic jste nezapomněli? To poznáte teprve až vyrazíte. Třeba zjistíte, že spoustu věcí jste vezli zbytečně, nebo naopak, že výběr nebyl až tak správný. Teprve zkušenosti vám pomohou vyladit, co všechno potřebujete. Každý má jiné nároky a vyhovuje mu něco jiného. Každopádně vám přejeme spoustu zážitků a dobrodružství na vašich cestách strávených v sedle kola.

A pokud potřebujete větší výběr vybavení pro kempování, navštivte náš online katalog.


← Zpět na seznam článků